Kuidas säilitada juustu õigesti ning vältida raiskamist
Pakendil olev kõlblik kuni/parim enne kuupäev näitab tootja poolt garanteeritud kvaliteeti, kuid see ei tarvitse tähendada viimast päeva, mil juust on veel joogi- või söögikõlblik. Juustu kvaliteedi hindamiseks kasuta oma meeli.
Nuusuta, vaata ja maitse. Toote säilimise pakendil näidatud kuupäevani üheks tähtsamaiks eelduseks on külmaahela tagamine. See tähendab, et toode peab olema õigel temperatuuril alates tootmisest, kaupluses, kuni tarbijani.
Juustu puhul tasub kindlasti silmas pidada, millisest juustust käib jutt. Eestis tarbitakse enam viilutatud gouda või tilsiteri tüüpi juustu, mida müüakse taas-suletavates plastikpakendites. Pakendis kasutatud materjalid tagavad juustule optimaalsed säilitustingimused, võimaldades juustul hingata, aga samal ajal takistavad rääsumise eest. Pakendatud viilujuustu tarbimisel tasub kontrollida, et pealmine kile saaks korralikult taas-suletud, hea nipp on pöörata pakend tagurpidi, et juustu raskus suleks pakendi liimipinna.
Nii nagu piima, tuleks ka juustu hoida külmkapis, kuid erinevalt piimast võivad juustud seista toatemperatuuril mitu tundi. Tasub tähele panna, et juustu tasubki enne söömist võtta seisma toatemperatuurile, kuna sellisel juhul avalduvad paremini juustu aroomid ning maitseomadused .
Kõva juustu puhul on reeglid pisut teised. Kui juustul pole kvaliteetset müügipakendit, tasuks juustu säilitada nt või- või toidukarbis. Ideaalne säilituskarp on Mo Saaremaa Old Saarel. Järgmisel korral juustu ostes, hoia karp kindlasti alles. Juustu säilitamiseks sobib ka marli. Eemalda kõvalt juustult pakend ning keera see õhukese marlikihi sisse. Õhuringlus aitab juustul värske püsida.
Kui juust läheb hallitama?
Hallitusjuustu hallitus ning hallitama läinud juustu hallitus on kaks täiesti erinevat asja. Hallitus on mürgine. Ning ka hallitusjuustude kontrollitud kultuurid võivad põhjustada tundlikuma organismiga tarbijatele probleeme.
Kõva, valminud juustu puhul, on hallituse eemaldamisel risk väiksem, kui mõne poorse toote- nt. moosi või leiva puhul. Juustu, millelt hallitus on eemaldatud, soovitame siiski tarbida mõnes kuumas roas- supis, kastmes, pizzal vms.
Ning veelgi parem mõte on mitte lasta juustu üldse hallitama minna: selleks peaks vältima juustu kokkupuudet õhuga ning üritada hoida niiskus võimalikult madalana- selleks tasub panna juustukarpi tükk suhkrut või soola, mis seoks liigset niiskust.
Kui juust on muutunud kõvaks ?
Kõvaks tõmbunud juustu aitab taas pehmeks muuta piim. Juust pehmeneb kuuma piima sees leotades või kui hoida juustu mõni tund piimaga niisutatud rätikus. Kaua seisnud juustutükk omandab jälle üsna hea maitse, kui teda mõni tund hoida külmas piimas.
Juustu jaoks on ideaalne temperatuur 2–7 kraadi. Külmumisel saab kannatada juustu tekstuur, nii et kõige parem on seda hoida köögiviljakastis või alumisel riiulil, kus temperatuur on ühtlane, aga mitte liiga madal. Pane tähele: juust võtab väga hästi külge nn võõraid lõhnu. Võimalusel hoia juust alati eemal tugevalõhnalistest toiduainetest.
Kas juustu võib sügavkülmutada?
Kõva juustu võib hoida sügavkümikus, kuid pehmete, valmimata juustude puhul on see kehvem mõte, kuna nendes on rohkem niiskust, mistõttu külmutamisel- sulatamisel võib muutuda toote struktuur.
Kui sügavkülmutamine on hädavajalik, siis võiks eelistada juustu, mida on plaanis hiljem kasutada kuumades roogades, kus toote struktuur pole nii oluline. Hea mõte on juust riivida ning pakkida sügavkülmikusse portsjonite kaupa. Juba sulatatud toodet ei tohi uuesti külmutada.
Retsepte, milles kasutada nii värsket, kui ka seisma jäänud juustu, leiad siit.